Pomiary względne – statyczne (STS)
Warunki jakie muszą zostać spełnione na stanowisku, aby uzyskać zadowalające wyniki:
1. Odkryty horyzont – brak zasłon w „oknie”
2. Ilość obserwowanych satelitów > 4
3. Minimalne wzniesienie „obserwowanych” satelitów „okno” 15 stopni
4. Wskaźnik GDOP < 8
5. Czas obserwacji > 45 minut przy odbiorniku dwuczęstotliwościowym -
60 min przy jednoczęstotliwościowym.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh1TBWr5gukmpmpxGIRk1tp-MaxvxIUkaR00wp4cFdtvrwP79UowmF4QgI12KVAGysW89N6lZStc0aBAFDPbOACfEwxRjrnyG1HSLiVOzwcjbelikDngut_Kc9AnfAut5HA1SEkaeLBOTM/s320/Pomiar.png)
Lepsze warunki pomiaru, (większa liczba satelitów w „oknie”, korzystniejsza geometria (mniejsza wartość wskaźnika GDOP), wykonywanie obserwacji w porze nocnej pozwalają skrócić czas pomiaru.
Powyższe ustalenia odnoszą się do baz o długości do 20 km.
Niektórzy praktycy stosują zależność 10-15 min + 1 minuta na każdy kilometr długości bazy przy odbiornikach dwuczęstotliwościowych i 10-15 minut + 2 minuty na każdy km bazy dla odbiorników jednoczęstotliwościowych, przy minimum 5 satelitach i odkrytym horyzoncie RapidStatic, FastStatic (Trimble).
1. Wybór stanowisk
2. Połączenie i wybór trybu pracy, uruchomienie zestawów
3. „Zrzut” zaobserwowanych danych do komputera
4. Przeprowadzenie post processingu (ewentualnie wyrównania)
5. Omówienie wyników
Stop&Go (SGS)
Ta technologia zaliczana do grupy pseudo–kinematycznych pozwala na określenie położenia mierzonego punktu z dokładnością kilku cm względem punktu referencyjnego.
Polega na wykonaniu inicjalizacji w pobliżu punktu referencyjnego w okresie 10-15 minut, w czasie, w którym zostanie określona liczba pełnych cykli fazowych, a następnie wykonaniu pomiaru na poszczególnych punktach.
Zaletą tej metody jest jej dokładność i szybkość. Czas postoju na mierzonych punktach jest znacznie krótszy, niż przy metodach statycznych zwykle wystarczają 2 epoki (przy interwale 5 sek. jest to 10 sekund pomiaru na stanowisku). Utrudnieniem są wyższe wymagania co do warunków pomiaru - liczba satelitów, konstelacja, konieczność nieprzerwanego odbioru sygnału z 4 satelitów.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgI8cAwwboY5e98T5EObM6Cc8cu2m7diG9_54q0YQqVOaCMpmsA3LUbqcbQjnFY3E2DzSpCAWP3Yw1sgRQXYmec05ag6KZBIjoJ0bEJtW70BEXDIbNpM_LElkA0YmzqnKelXmGSuYfka4w/s320/Stop_go.png)
Zaleca się stosowanie odbiorników dwuczęstotliwościowych
Metoda wymaga opracowania w drodze post-processingu.
1. Wybór stanowiska i punktów do pomiaru,
2. Skonfigurowanie odbiorników do pracy w trybie SGS
3. Inicjalizacja
4. Pomiar SGS
5. „Zrzut” zarejestrowanych danych,
6. Postprocessing, omówienie wyników.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz