piątek, 2 lipca 2010

System GPS - część 2

W pierwszej części pisaliśmy, czym w ogóle jest system GPS. Dzisiaj czas na wyjaśnienie podstawowych terminów związanych z tym tematem.

Pomiary pseudoodległości – pomiary odległości satelita – antena odbiornika na podstawie porównania emitowanego przez satelitę kodu i jego repliki generowanej przez odbiornik. Są to tzw. wyznaczenia nawigacyjne, autonomiczne. Dokładność określenia pozycji rzędu kilku metrów.

Pomiary fazowe – to rodzaj pomiarów stanowiący o wysokiej dokładności wyznaczenia pozycji w technice GPS. Różnicowe pomiary fazowe z dokładnością 1/100 cyklu fazowego fali nośnej umożliwiają wyznaczenie różnic odległości dwóch odbiorników z dokładnością milimetrową.

Pomiary różnicowe (względne) – podstawowy rodzaj pomiarów GPS w zastosowaniach geodezyjnych polegających na wyznaczeniu pozycji względem punktu (punktów) o znanym położeniu (punkcie referencyjnym)

W kategorii pomiarów różnicowych w zależności od stosowanych procedur pomiarowych wyróżniamy:
1. gdy odbiorniki przez cały okres gromadzenia danych pozostają nawzajem w bezruchu
- obserwacje statyczne
- szybkie statyczne (FastStatic, Rapid Static),
2. gdy jeden lub więcej odbiorników się przemieszcza, a przynajmniej jeden prowadzi pomiar
stacjonarnie
- Stop&Go semi-kinematic
- kinematyczne
3. pomiary RTK (Real Time Kinematic) - pozwalające na uzyskanie pozycji z dokładnością centymetrową w czasie rzeczywistym (konieczne jest ustanowienie komunikacji pomiędzy odbiornikiem bazowym a ruchomym, w celu przesyłania korekt). Zwykle odbywa się to za pośrednictwem radia, coraz częściej jednak wykorzystywane są sieci telefonii komórkowej.

Sensor – odbiornik, zasadnicza część zestawu, do której dostarczane są za pośrednictwem anteny dane z satelitów.

Controller, data logger – urządzenie, za pośrednictwem którego komunikujemy się z odbiornikiem (ustawiamy tryb pracy, częstotliwość rejestrowania danych itp.), i w którym odbywa się rejestracja danych.

















Okno – przestrzeń, w której znajdują się obserwowane satelity, zwykle określa się je w stopniach określających kąt wzniesienia satelity nad horyzontem, powyżej którego sygnały z satelity są rejestrowane.
„Odcinanie części sygnału jest konieczne ze względu na niekorzystny wpływ „grubej” warstwy troposfery i jonosfery nad horyzontem.

Zasłona – naturalny lub sztuczny obiekt ograniczający dotarcie sygnału z satelity do anteny odbiornika

DOP (dilution of precision) – wskaźnik określający geometrię układu odbiornik – satelity systemu GPS w danym momencie (GDOP, PDOP, VDOP, HDOP)

Epoka (interwał pom.) – jeden zarejestrowany cykl obserwacyjny zwykle 5, 10 lub 15 sekund

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz