piątek, 20 sierpnia 2010

Technologia skanowania laserowego

Dzisiaj głos oddamy utytułowanym ekspertom – o technologii skanowania laserowego mówi Prof. dr hab. inż. Mirosław Żak.

W październiku 2006 roku odbył się w Monachium XXIII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów FIG (Federation Internationale des Geometres) istniejącej od 1978 roku i grupującej pozarządowe organizacje naukowe i zawodowe z ponad 100 państw, mając przy tym rekomendacje ONZ. Kongresy FIG organizowane są w odstępach 3-4 letnich, stanowiąc każdorazowo podsumowanie światowych osiągnięć i dokonań w geodezji w okresie od poprzedniego Kongresu FIG; każdy z Kongresów bowiem wytycza kierunki działań strategicznych, unifikujących działania twórcze geodetów w skali globalnej. Efektem tego są nowe rozwiązania metodyczne i sprzętowe, demonstrowane zawsze w ramach każdego Kongresu FIG.

W Monachium XXIII Kongresowi FIG towarzyszyła bezprecedensowa impreza sprzęto-metodyczna INTERGEO nazwana największymi w świecie targami w dziedzinie geodezji, geomatyki, geoinformacji i zarządzania powierzchnią. Swe osiągnięcia demonstrowało ponad 500 wystawców! Co najmniej 30% wystawianych podczas INTERGEO instrumentów służyło automatycznej rejestracji obrazu obiektu w jego stanie statycznym lub dynamicznym. Cała technika laserowego skanowania zjawisk dotyczących obiektów badanych rozciąga się na taką rejestrację stanu obiektu, by żmudny pomiar, kiedyś trenowany, dotyczący z konieczności punktów reprezentatywnych, zastąpić kameralnym – o ileż szybszym, sprawniejszym i pełniejszym opracowaniem komputerowym.

Skaning laserowy to obecnie najnowocześniejsza a przy tym wręcz uniwersalna technologia pozyskiwania informacji przestrzennych i to zarówno w zastosowaniu naziemnym jak i lotniczym. W literaturze światowej metoda posiada już swój utrwalony symbol DTM (Digital Terain Model).

W ostatnich latach w Europie zrealizowano (lub jest realizowanych) kilka projektów o zasięgu regionalnym czy krajowym, wykorzystujących lotniczy skaning laserowy. Można tu m.in. wymienić budowę precyzyjnych DTM w Holandii, Belgii i Niemczech. Prace te są zorientowane głównie na planową gospodarkę zasobami wodnymi i budowę systemów przeciwpowodziowych (określenie obszarów zalewowych, prognozowanie przejścia fali powodziowej, ocena retencji, planowanie polderów, ocena projektów inwestycji hydrotechnicznych itd.), ale także na projektowanie i zarządzanie drogami kołowymi, planowanie rozwoju miast, ocenę wpływu inwestycji na środowisko, zagrożenie hałasem itp.

Naziemny skaning laserowy umożliwia wykonywanie pomiaru położenia dowolnie wybranych elementów przestrzeni – teren, maszyny, urządzenia czy inne obiekty znajdujące się w ruchu lub w stanie spoczynku. Rejestracja dotyczy CZASU RZECZYWISTEGO.

Przykładem uniwersalności DTM niech będą niżej opisane zastosowania utylitarne.

Inwentaryzacja obiektów architektonicznych i zabytkowych
Inwentaryzacja ta w połączeniu z fotografią barwną służy do tworzenia dokumentacji w procesie prac konserwatorskich, jak również jest formą uwiecznienia stanu obiektów, zabytków.
• Budynków i pomieszczeń,
• Elewacji i detali architektonicznych,
• Konstrukcji nośnych,
• Stanowisk archeologicznych

Inwentaryzacja obiektów inżynieryjnych
• Mostów i wiaduktów,
• Zapór i obiektów hydrotechnicznych,
• Kominów i chłodni kominowych.

Inwentaryzacja i modelowanie instalacji przemysłowych
• Podstacji energetycznych,
• Stacji bazowych telefonii komórkowej,
• Instalacji chemicznych,
• Węzłów ciepłowniczych.

Inwentaryzacja obiektów ziemnych
• Pomiar objętości hałd i składowisk,
• Inwentaryzacja nasypów i wykopów,
• Monitorowanie przemieszczeń i przyrostów mas ziemnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz