sobota, 8 maja 2010

Czym jest skanowanie laserowe 3D?

Skanowanie laserowe 3D to metoda pomiaru polegająca na przenoszeniu rzeczywistego kształtu trójwymiarowego obiektu do postaci cyfrowej. Produktem skanowania jest chmura punktów, czyli zbiór milionów elementów stanowiących dokładny model 3D skanowanego obiektu. Skaner laserowy działa analogicznie jak tachimetr geodezyjny, z jedną tylko znaczącą różnicą – szybkości i precyzji skanowania. Skaner w ciągu jednej sekundy jest w stanie dokonać pomiaru do 500.000 pojedynczych punktów z dokładnością do 1,2 mm. Skanowanie laserowe 3D obiektu przeważnie wykonuje się z kilku stanowisk uwzględniających geometrię obiektu. Dzięki temu jest możliwość cyfrowego odtworzenia obiektu, stworzenia jego trójwymiarowego modelu bez tak zwanych cieni i martwych pól.

Z chmury punktów przy pomocy odpowiedniego oprogramowania jest możliwość stworzenia wirtualnego, trójwymiarowego modelu skanowanego obiektu. Oprócz tego otrzymane z procesu skanowania punkty danych można dalej opracowywać, w zakresie:
- orientacji wszystkich chmur punktów do jednego układu współrzędnych
- budowy trójwymiarowego modelu CAD
- tworzenia rysunków 2D – rzutów, przekroi, profili
- tworzenia bazy danych łączącej grafikę 3D z elementami opisowymi
- porównania stanu rzeczywistego z dokumentacją projektową

A dla niewtajemniczonych tachimetr geodezyjny to narzędzie pozwalające na pomiar punktów terenowych w trzech wymiarach (X, Y, Z) z wykorzystaniem zależności geometrycznych między nimi. Przeznaczony jest do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości. Współcześnie zastępowany jest przez skaner laserowy 3D.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz