poniedziałek, 31 maja 2010

Budynek po zalaniu

Tysiące zniszczonych przez powódź budynków będą wymagały inwentaryzacji. Właściciele zalanych domów sami mogą stwierdzić, że odpadają tynki czy też wybrzuszyły się parkiety, o tyle fachową ocenę nieruchomości powinniśmy zlecić profesjonalistom. Jak ocenia ekspert Dorota Kminikowska z firmy APEKS z Gdańska: Poziom zniszczeń oraz ich skutki powinni oceniać eksperci posiadający stosowne uprawnienia budowlane. Nie wyklucza się wykonania ekspertyzy geologicznej gruntu. Wskazane jest wykonanie szczegółowej inwentaryzacji nieruchomości wraz z dokumentacją fotograficzną. Do wyceny szkód uprawnieni są rzeczoznawcy majątkowi. Ocenie powinna podlegać cała nieruchomość: grunt wraz z zabudowaniami. Samemu nie należy dokonywać takiej oceny.

Wysuszenie budynku, tak, by móc go dalej użytkować jest możliwe tylko po uzyskaniu pozytywnej opinii osoby ze stosownymi uprawnieniami budowlanymi. Jeśli już uzyskamy pozytywną ocenę do remontu należy przystąpić niezwłocznie, tak aby nie doprowadzić do dalszej degradacji budynku. Szczególnie szybko powinno nastąpić osuszenie budynku.

Wykonanie remontu nieruchomości wynika z wykonanych ocen i ekspertyz. Ekspertyza techniczna obiektu powinna zawierać plan remontu. W przypadku zalanych wbudowanych materiałów lekkich (gips, gazobeton i drewno) koszt wysuszenia i doprowadzenia budynku do stanu poprzedniego może przewyższyć koszt wybudowania nowego domu.

I jeszcze jedna cenna uwaga - nie można zastosować porad ogólnych. Każda nieruchomość powinna być traktowana indywidualnie i indywidualnie poddana ekspertyzie.

Więcej o remontach domów po powodzi można przeczytać tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz